Zapfino Extra

Krój pisma zaprojektowany przez Hermanna Zapfa

Dostępny jako pakiet do natychmiastowego ściągnięcia lub na płycie CD, przesyłany tradycyjną pocztą.

Cztery alfabety do wymiennego stosowania, wraz z wieloma dodatkowymi znakami, zaprojektowanymi na nowo kapitalikami, 100 ozdobnikami  oraz ornamentami

Nowości: Zapfino Extra Pro, kontekstowa wersja Zapfino, w sposób automatyczny zapewnia wyjątkowe i zróżnicowane rezultaty!

Dzięki wyjątkowemu kaligraficznemu krojowi pisma, Zapfino, można teraz w prosty sposób tworzyć przepiękne efekty typograficzne.

Gdy Hermann Zapf, projektant Zapfino, po raz pierwszy dowiedział się o możliwościach, jakie mogą zaoferować cyfrowe fonty i informatyka, wyobraził sobie rozwój technologii do punktu, w którym komputery będą mogły samodzielnie składać płynny tekst kaligraficzny.

We wszystkich wcześniejszych wersjach Zapfino wariacje tekstowe kroju pisma musiały być ustawiane ręcznie, litera po literze. Oznaczało to mnóstwo pracy dla projektantów!

Wizja Hermanna Zapfa może się wreszcie ziścić wraz z premierą najświeższej odsłony Zapfino. Dzięki wykorzystaniu najnowszych funkcji OpenType Feature*, Zapfino Extra Pro pozwala zastosować dowolne typograficzne możliwości na ekranie komputera i w druku.

Gdy Zapfino Extra Pro zostanie zastosowane w aplikacji obsługującej OpenType i włączone zostaną wszystkie funkcje kontekstowe, szeroka biblioteka zawartych w foncie znaków automatycznie utworzy liczne, zmienne alternatywy, które świetnie ze sobą współgrają, dając w efekcie wspaniałe dzieło typograficzne. Zapewnia ono takie samo wrażenie harmonii, jak prawdziwa kaligrafia.

Na poniższych stronach znajduje się więcej informacji o fantastycznych możliwościach Zapfino Extra Pro, a także świetne przykłady zastosowania tego kroju pisma. Niech zainspirują was do stworzenia nowych projektów!

Następujące fonty zawierają nowe funkcje kontekstowe Zapfino Extra:
Zapfino Extra Pro

Wersje alternatywne wyłącznie dla OS X:
Zapfino Extra X Pro

Podstawowe informacje o Zapfino Extra:

Zapfino™ Extra firmy Linotype jest rozwinieciem pierwszej rodziny krojów pisma z 1998 r. Podstawowy alphabet łaciński z 3 dodatkowymi wariacjami pisma został teraz wzbogacony o kapitaliki, symbole matematyczne, dodatkowe ligatury, ułamki zwykłe i ornamenty. Są to wyjatkowo duże wzory, rozciągające się na dwie lub trzy linijki tekstu.

Już na początku prac uznano, że Zapfino™ będzie wykorzystywać wszelkie możliwości, jakie ma dziś do zaoferowania alfabetowi technologia cyfrowa. W rezultacie powstał krój pisma wyrażający całą swobodę mistrzowskiej kaligrafii, dostępny dzięki zaawansowanym właściwościom nowych mediów.

Zapfino™ Extra jest wszechstronnym krojem pisma o sporej liczbie alternatywnych zestawów znaków. Obejmuje główny alfabet wraz ze zwykłymi wersalikami i trzy dodatkowe fonty alternatywne z ozdobnymi wersalikami, wariantami kapitalikowymi, ligaturami i dużymi ornamentami. Dołączono również dodatkowe znaki alternatywne, na przykład „&”, a także kolekcję stu wzorów ozdobnych.

Podjęta w 1948 r. pierwsza próba stworzenia autentycznego fontu kaligraficznego zakończyła się kompromisem. Trzeba było pogodzić się z licznymi ograniczeniami technicznymi związanymi z odlewem czcionek metalowych. Dotyczyły one kerningu, nachylenia liter i nakładania się znaków. Teraz, dzięki elastyczności zapewnianej przez cyfrową interpretację kształtów liter, Zapfino Extra™ może wykorzystywać wszelkie nowe możliwości technologiczne, które wcześniej nie były dostępne dla projektantów pisma. Zapfino™ Extra zostało stworzone we współpracy z dyrektorem ds. druku w firmie Linotype, Akirą Kobayashim.

Zapfino™ Extra jest krojem pisma, który dzięki połączeniu różnych alfabetów otwiera zupełnie nowe możliwości typograficzne i umożliwia niezwykłe kombinacje, dające wyjątkowe, twórcze rozwiązania.

Rodzina Zapfino™ dostępna jest w formacie OpenType Pro (zawierającym min. zakres dla Europy Środkowej).
 
Fonty można nabyć w kompletnym zestawie:
Zapfino™ Extra Value Pack – w cenie  229 € netto
W skład którego wchodzą odmiany:

 1. Zapfino® Extra Pro Regular OpenType Pro
 2. Zapfino® Extra Pro Forte OpenType Pro
 3. Zapfino® Extra Std One OpenType Std
 4. Zapfino® Extra Std Two OpenType Std
 5. Zapfino® Extra Std Three OpenType Std
 6. Zapfino® Extra Std Four OpenType Std
 7. Zapfino® Extra Alternate OpenType
 8. Zapfino® Extra SmallCaps OpenType
 9. Zapfino® Extra Ligatures OpenType
 10. Zapfino® Extra Std Forte One OpenType Std
 11. Zapfino® Extra Forte Alternate OpenType
 12. Zapfino® Extra X Pro Regular OpenType Pro
 13. Zapfino® Extra X Pro Forte OpenType Pro
 14. Zapfino® Extra X Std One OpenType Std
 15. Zapfino® Extra X Std Two OpenType Std
 16. Zapfino® Extra X Std Three OpenType Std
 17. Zapfino® Extra X Std Four OpenType Std
 18. Zapfino® Extra X Alternate OpenType
 19. Zapfino® Extra X SmallCaps OpenType
 20. Zapfino® Extra X Ligatures OpenType
 21. Zapfino® Extra X Std Forte One OpenType Std
 22. Zapfino® Extra X Forte Alternate OpenType
 23. Zapfino® Extra Ornaments OpenType
 24. Zapfino® Extra X Ornaments OpenType

 
Istnieje również możliwość zakupu na sztuki w cenie 65 € netto za odmianę.