TransType 4 beta

Przedstawiamy TransType 4 beta 4808 for Mac OS X

02 marca 2013 zaprezentowano TransType 4 for Mac, przyjazną aplikację do organizowania i konwersji fontów. Naprawisz oraz dostosujesz nazewnictwo i style dla całych rodzin fontów, utworzysz format TrueType z dowolnego formatu wyjściowego, np. VFB czy UFO. Zastosujesz ciekawe efekty do fontów. Przeprojektowano interfejs użytkownika. Teraz jest już pełne wsparcie dla webfontów: WOFF, EOT i SVG!


Łatwa konwersja fontów

Aplikacja TransType miała swój początek w czasach „fontowych wojen”, gdy producenci systemów operacyjnych walczyli chcąc narzucić formaty fontów. Każdy, kto pracował z fontami potrzebował TransType’a, aby szybko i łatwo dokonać konwersji pomiędzy różnymi formatami i platformami. W końcu wybrano wspólny format OpenType.

Teraz jednak mamy nowe formaty fontów, które są wykorzystywane w Internecie (WOFF, EOT, SVG) oraz te używane przez twórców fontów (UFO, VFB), więc potrzeba  konwersji formatów jest nadal silna. Nadal ma znaczenie, czy fonty OpenType są typu PostScript czy TrueType (TTF lub OTF). Również pewna liczba starszych formatów PostScript Type 1 nadal istnieje, co sprawia, że trudno się poruszać z dokumentami między Mac OS X i Windows. Tutaj z pomocą przychodzi TransType 4, który obsługuje wszystkie te formaty (nowe i stare) i sprawia, że konwersja między nimi jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Zmniejszyć problemy z organizacją rodziny fontów

Jednym z największych kłopotów przy konwersji fontów między platformami zawsze była niezgodność struktury rodzin fontów i systemów nazewnictwa w różnych systemach operacyjnych. W wyniku tego, fonty mają około tuzina różnych pól i ustawień dotyczących nazewnictwa, które kontrolują w jaki sposób pojawiają się one w menu aplikacj. Zapewnienie, że pola te są zgodne z różnymi specyfikacjami i wytycznymi narzuconymi przez OS i producentów aplikacji i że są spójne w obrębie rodziny fontów, zawsze było koszmarem dla dostawców fontów, a szczególnie początkujących projektantów i artystów.

Aplikacja TransType 4 jest pierwszą na rynku, która niemal eliminuje ten problem, wprowadzając rewolucyjne, wizualne i intuicyjne podejście do zarządzania rodzinami fontów. Wszystko, co musisz zrobić, to polecić aplikacji TransType, aby wykonała optymalizację styli, a wszystkie fonty będą starannie zorganizowane w rodziny. Aby dokonać korekty wystarczy przeciągnąć kilka miniaturek reprezentujących pliki fonotowe lub kliknąć aby edytować jedno lub więcej pól tekstowych – i tak uzyskasz pewność, że fonty będą działać na różnych platformach.
Czas potrzebny, aby zamienić każdy projekt w formacie VFB lub UFO lub dowolne inny fonty jakie posiadasz na rodzinę fontów, tak aby działały we wszystkich systemach operacyjnych oraz we wszystkich przeglądarkach – z aplikacją TransType 4 dosłownie redukuję się z godzin do minut.

Możesz być bardziej kreatywny pracując z fontami

Fonty nie są po to, aby sprawiać kłopoty – są one przede wszystkim elementem kreatywności i zabawy. Dlatego aplikacja TransType 4 zawiera szereg zaawansowanych filtrów, które mogą zmianiać wygląd fontów. Niektóre z nich są czysto funkcjonalne. Np. filtr Blend pozwala wybrać dowolne dwa fonty i stworzyć nowy styl, który wygląda trochę jak każdy z fontów bazowych – idealny do tworzenia stylu medium w rodzinie, w której regular jest zbyt lekki, a bold jest zbyt ciężki. Filtr Tracking po prostu dodaje lub usuwa przestrzeń między znakami i wpisuje te zmiany w nowy font. Inne filtry są znacznie bardziej eksperymentalne – Blur lub Distort doda trochę swobodnego wyglądu do najbardziej korporacyjnych fontów bezszeryfowych, podczas gdy Round doda ciepła do najchłodniejszych form „techno” poprzez zmiękczenie jego kanciastych kształtów. Filtry nie zastąpią profesjonalnej pracy projektanta fontów, ale dają dużo satysfakcji przy ich stosowaniu.

Co TransType 4 może zrobić dla Ciebie

Dla domów wydawniczych lub projektantów fontów, którzy lubią twórczy proces projektowania krojów oraz chcą tworzyć fonty w formacie OpenType lub webowym, ale nie chcą borykać się z ich technicznymi szczegółami – TransType 4 jest idealnym towarzyszem dla głównego narzędzia, czy jest to FontLab Studio, Fontographer, TypeTool czy taki, który obsługuje formaty UFO (np. RoboFont, Glyphs lub FontForge).

Dla profesjonalnych grafików i dyrektorów artystycznych – TransType 4 może pomóc im eksperymentować z ich kolekcjami krojów pisma, dostosowując wagę fontu, jego kąt nachylenia lub trwale zmieniając odstępy między znakami.

Dla zwykłych użytkowników fontów – jeśli mają kłopoty z platformami czy niezgodności dotyczące aplikacji , TransType 4 pozwala rozwiązać te problemy. Również jeśli jesteś po prostu znudzony posiadanymi fontami, możesz czasami spróbować stworzyć nowe bardziej ciekawe.

Ważna uwaga na temat własności intelektualnej

Należy pamiętać, że wiele domów wydawniczych nie pozwala na modyfikację oryginalnych plików fontów ani na rozpowszechnianie takiej modyfikacji, więc użytkownicy powinni zapoznać się z umową licencyjną ( ang. EULA ) fontu zanim zaczną pracować z nim  w TransType.