The Man of Black and White – Adrian Frutiger

Adrian Frutiger. The Man of Black and White.
Artfilm, Szwajcaria 2005

Dokument Christopha Frutigera i Christine Kopp „Adrian Frutiger –człowiek czerni i bieli” jest poświęcony jednemu z najwybitniejszych projektantów pism drukarskich XX wieku. Film wyróżnia się bardzo pięknymi zdjęciami i nienagannym warsztatem, jakość obrazu cyfrowego w rozdzielczości HD jest doskonała — choć dzięki temu, że film trwa tylko 45 minut, mieści się na standardowym nośniku DVD. Z drugiej strony dokument pokazuje starzejącego się mistrza typografii w bliski, ciepły i osobisty sposób. Z pewnością jest to zasługą faktu, że współautor filmu Christoph Frutiger jest nie tylko zawodowym operatorem filmowym, ale też i siostrzeńcem bohatera filmu. Całości dopełnia znakomita, nastrojowa muzyka, której autorem jest Hanery Amman.

„Człowiek czerni i bieli” jest portretem człowieka zafascynowanego kontrastem między światłem a cieniem. Ten urodzony w 1928 r. w Szwajcarii grafik i liternik w wieku 25 lat zachwycił cały świat typograficzny swoją niezwykle dojrzałą, wykonaną z genialną precyzją pracą dyplomową, przedstawiającą w formie drzeworytu ewolucję pisma drukarskiego w Europie. Rezultatem zainteresowań Adriana Frutigera stały się stworzone przez niego kroje pism drukarskich Meridien, Univers, Frutiger, Avenir, Serifa, OCR-B i wiele innych. W ciągu 40 lat, które Frutiger spędził w Paryżu, w jego atelier powstały też logotypy, projekty indentyfinakcji wizualnej, znaki, sygnety, oraz makiety czasopism i książek. Frutiger jest też autorem uznanych książek w dziedzinie semiotyki i typografii, m.in. znakomitej rozprawy o symbolach graficznych wielu kultur pt. „Człowiek i jego znaki”, w Polsce wydanej przez Wydawnictwo Do, Warszawa 2005.

Dokument Christopha Frutigera pokazuje jednak nie tylko zawodowe sukcesy wielkiego typografa. Dotyka też jego rodzinnych tragedii, fascynacji filozoficzno-religijnych, ukazuje refleksje na temat przemijania.

Dość powiedzieć, że uczestnicy Akademickiego Kursu Typografii w Warszawie i konferencji Grupy Użytkowników Systemu TeX w Bachotku, którzy mieli okazję obejrzeć ten film, byli filmem wzruszeni i zachwyceni — choć być może nieco zawiedziony będzie ten, kto spodziewa się po filmie wartkiej akcji.

Film na płycie DVD dostępny jest w angielskiej, niemieckiej i francuskiej wersji językowej.