Nimbus Global

Rozwój rynków globalnych i nowych technologii przyniósł nowe wyzwania i  oczekiwania wobec producentów fontów.
Nowe produkty oferowane przez zachodnie firmy docierają na rynki Bliskiego Wschodu i Azji. By osiągnąć sukces produkty te muszą być wyposażone w fonty przystosowane dla alfabetów  takich jak: Arabski, Cyrylica, Japoński, Chiński. Koreański, Hebrajski i wiele innych.

Nie tylko tzw. Urządzenia przenośne w telefonach komórkowych, systemach informacyjnych w samochodach, w pralkach, w systemach nadzoru, urządzeniach medycznych itp. Potrzebują globalnych fontów ale wymagają ich  dosłownie wszystkie produkty sprzedawane jednocześnie w wielu regionach świata. Dla przykładu, wyobraźmy sobie oparty na Unicode system zamówień on line który musi być w stanie odczytać i przetworzyć zamówienia oraz inne przychodzące informacje z dowolnego punktu na świecie i w dowolnym języku. Innym przykładem są produkty firm chemicznych, które muszą dostarczać instrukcje użycia oraz opakowania w alfabetach niełacińskich. Pomyślmy o serwisach internetowych dostarczających dokumentację techniczną dla całego świata. Jest wiele więcej miejsc, gdzie globalne fonty są potrzebne i można przyjąć, że rynek na globalne fonty będzie się stabilnie rozszerzać w bliskiej przyszłości.

URW ++, będąc wynalazcą fontów z cyfrowym obrysem  i pionierem w technologii fontów, stworzył oprogramowanie IKARUS  i przekazywał na nie  licencję przez ponad 25 lat do klientów w Azji, rozbudowując to oprogramowanie krok po kroku by spełniać wymagania projektowania i digitalizacji niełacińskich fontów, głównie Chińskich, Japońskich i Koreańskich i Kani. Nauczyliśmy się o tych alfabetach  całkiem dużo i wyprodukowaliśmy nasze własne portfolio fontów CJK (Chińskie, Japońskie i Koreańskie), wspólnie z naszymi azjatyckimi kooperantami i partnerami joint venture .

Teraz mamy przyjemność zaprezentować pierwsze 7 globalnych fontów URW++

 • Nimbus Sans Global LIght
 • Nimbus Sans Global Regular
 • Nimbus Sans Global Medium
 • Nimbus Sans Global Bold
 • Nimbus Sans Global Mono
 • Nimbus Roman Global Regular
 • Nimbus Roman Global Bold

Wszystkie globalne fonty zawierają około 45 000 znaków , między innymi kompletny zestaw znaków CJK. Poza wszystkimi znakami  łacińskimi, greckimi oraz  znakami cyrylicy a także kompletnym zestawem znaków CJK, Nimbus Sans Global, Nimbus Roman Global  oraz Nimbus Mono Global zawierają także znaki Japońskie Katakana, Hiragana a także sylaby Koreańskiego Hangual.

Obrysy i bitmapy

Poza dzisiejszymi fontami z obrysami (głównie w formacie TrueType), oferujemy także szeroki wachlarz ręcznie dopracowanych bitmap o niskiej rozdzielczości  w fontach CJK. Wielkości zaczynają się od 10 ppm. Poza fontami łacińskimi, fonty CJK Kanji nie są hintowane do wyświetlania w niskiej rozdzielczości, po prostu dla tego, że byłby to zbyt duży nakład pracy, ręcznie zoptymalizować ponad 20 tysięcy znaków Kanji . Podobnie dla Koreańskiego Hangul, kompletny zestaw sylab Hangul składa się z ponad 11 tys. znaków.

Format:

TrueType ( Unicode ), równoważne formatowi OTF w odmianie TrueType. Format ten może być używany na systemach MacOS X razem z InDesign oraz Ilustrator CS więc jest binarnie kompatybilny między Mac i PC.

Dalsze strony kodowe dla przykładu: Tajska, Arabska lub Hebrajska są uruchamiane w tym roku.

Fonty można nabyć w kompletnych zestawach:
Nimbus Sans Global – zapytaj o cenę
W skład którego wchodzą odmiany:

 1. Nimbus Sans Global Light
 2. Nimbus Sans Global Regular
 3. Nimbus Sans Global Medium
 4. Nimbus Sans Global Bold
 5. Nimbus Sans Global Mono

Nimbus Roman Global – zapytaj o cenę
W skład którego wchodzą odmiany:

 1. Nimbus Roman Global Regular
 2. Nimbus Roman Global Bold