Jackson Burke

Jackson Burke, amerykański projektant krojów pisma i książek, żył w latach 1908-1975.

Ukończył Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, zaś w 1949 r. zastąpił C.H. Griffitha na stanowisku dyrektora ds. rozwoju typografii w firmie Mergenthaler Linotype i pełnił tę funkcję do 1963 r., w międzyczasie projektując kilka krojów pisma.

Najbardziej znany jest ze stworzenia rodziny krojów pisma Trade Gothic, uważanej przez niektórych za twórcze przetworzenie fontu News Gothic autorstwa M.F. Bentona. Pierwsza odmiana powstała w 1948 r., zaś do 1960 r. pojawiło się w sumie 14 wariacji stylu i grubości. W obrębie rodziny nie można zaobserwować takiej jednolitości stylu, jak w przypadku innych bezszeryfowych grup, np. Futura czy Helvetica, lecz taki dysonans jest charakterystyczny dla fontów, które są lub wydają się zaprojektowane ręcznie. Wersja zwykła często łączona jest w zastosowaniach multimedialnych oraz reklamowych z antykwami, zaś odmiany wąskie spotyka się czasami w nagłówkach. W 2009 firma Linotype opublikowała Trade Gothic Next, czyli wersję odświeżoną przez słynnego Akirę Kobayashiego. Głównymi dokonanymi w niej zmianami było usunięcie niespójności obecnych w pierwotnej rodzinie.

Dziełem Burke’a jest również Aurora, zaprojektowana w 1960 r. Stanowi bardziej ponurą odmianę kroju Corona. Ponadto typografowi czasami przypisuje się autorstwo fontu Majestic.

W Mergenthaler Linotype stworzył również fonty do kilku języków Indian amerykańskich, rozwinął system teleskładu (TeleTypesetting System [TTS]) dla czasopism, a także kierował pierwszą fazą rozwoju oraz implementacji biblioteki do fotoskładu w grupie Linotype.