IT Media
ul. Jagiellońska 88
03-215 Warszawa
  tel. 022 679 15 41
fax. 022 678 36 41
kontakt@mojefonty.pl

Pomoc

IT Media
ul. Jagiellońska 88
03-215 Warszawa
tel. 022 679 15 41
fax. 022 678 36 41
kontakt@mojefonty.pl

Fontlab

Fontlab Ltd. (pierwotnie jako Pyrus North America Ltd) rozpoczął działalność w 1992 r. jako dystrybutor oprogramowania produkowanego przez SoftUnion Ltd. z Petersburga (Rosja).

W 1993 r. wprowadzono do sprzedaży program FontLab 2.0 dla Windows, jeden z pierwszych edytorów fontów dla środowiska Windows. Recenzje i opinie użytkowników pokazały, że produkt został bardzo dobrze przyjęty przez nową i dynamicznie rozwijającą się grupę projektantów graficznych używających na co dzień systemu operacyjnego Windows.  W 1994 r. opublikowano wersję 2.5 FontLaba dla Windows, który zawierał wiele nowych udoskonaleń, w tym natywną edycję fontów w formacie TrueType. To zadecydowało, że FontLab stał się najbardziej zaawansowanym edytorem fontów dla platformy Windows. W 1994 r. zostały wprowadzone dwa kolejne produkty oparte o FontLaba 2.5: ScanFont, program do skanowania obrazów i konwertowania ich do znaków fontów, oraz FindFont, program narzędziowy do przeglądania dysków twardych w celu wyszukiwania fontów z konkretnymi znakami. W 1995 r. SoftUnion zdecydował, wycofać się z biznesu związanego z oprogramowania aby skupić się na dyskach twardych. Wszystkie prawa do FontLab’a zostały przeniesione na Pyrus North. Pyrus przekazał prawa do kontynuacji rozwoju FontLaba i pokrewnych produktów Jurijowi Jarmoli, kierującemu od początku oryginalnej grupą programistów.

W 1996 r. Pyrus wprowadził do sprzedaży dwa nowe produkty: FontLab Composer, wielojęzykowy, wieloplatformowy (Windows, OS/2) międzynarodowy edytor fontów z większością cech FontLaba wzbogacony o możliwość edytowania i manipulowania fontami kodowanymi za pomocą CID (bardzo dużych chińskich, koreańskich oraz japońskich tablic znaków) oraz SigMaker, proste narzędzie, które pozwala na przekształcenie zeskanowanego podpisu (lub innego obrazka bitmapowego) do postaci fontu TrueType w kilku krokach.

W 1997 r. Pyrus odświeżył linię produktów typograficznych.

Pierwszym krokiem było wypuszczenie kolejnego nowego produktu: TypeTool – podstawowego, prostego  edytora fontów z transparentną, jednolitą konwersją pomiędzy formatami TrueType a Type 1. Dodatkowo, wprowadzona zastała nowa wersja ScanFont. ScanFont 3.0 zawiera udoskonalony, automatyczny algorytm wykrywania kształtów, pozwalający na szybkie przekształcanie bitmapowych projektów do postaci wektorowego fontu. FontLab 3.0 dla Windows, wypuszczony w czerwcu 1998 r. poddany został zupełnej przebudowie. Nowa wersja stała się nie tylko o wiele szybsza, ale posiadała wiele innowacyjnych cech nie dostępnych w innych edytorach fontów.  Został wzbogacony o hinting TrueType, narzędzia do wektorowego rysowania i konstruowania fontów, oraz natywną edycję formatu fontu TrueType (B-spline). Rozpoczęto lokalizację produktów dla języków europejskich. W 1998 r. Pyrus przedstawił pierwszy produkt dla platformy na Macintosh—port dla FontLab Composer. Równocześnie, zarówno wersje Mac i PC Composera zostały zlokalizowane na język japoński. To pozwoliło przebić się Pyrusowi na rynku edytorów fontów w Chinach/Japonii/Korei jako jedynej firmie posiadającej produkty dopasowane do specyfiki języków dalekowschodnich. Na początku 1999 r. wprowadzono wiele nowych produktów: TransType który pozwalał na konwersję pomiędzy formatami fontów Windows i Mac. Po dwóch tygodniach pojawił się FONmaker, bitmapowy edytor fontów ekranowych dla Windows, oraz HP Soft Fonts dla drukarek i aplikacji HP. W marcu na Seybold Spring Seminar w Bostonie Pyrus ogłosił wejście FontLab 3.0 dla środowiska Macintosh. W styczniu 2000 r. nowa firma, FontLab Ltd., kupiła cały majątek spółki Pyrus NA z zamiarem dalszego rozwoju sprzedaży międzynarodowej.

Nowa firma kontynuuje rozwój produktu FontLab.

W 2001 r. wypuściła TransType 2, kontynuację produktu do konwersji fontów, oraz BitFonter, nowy produkt dedykowany edytowaniu oraz tworzeniu fontów bitmapowych. W październiku 2001 r. FontLab zaprezentował nową technologię „PhotoFont”, którego specyfikacja oparta jest na XML’u, i  pozwala użytkownikom tworzyć fonty bitmapowe dające się wyszukać w tekście dla stron internetowych. Grudzień zaowocował prezentacją programu FontLab 4 dla Windows który po 3 latach rozwijania był pierwszym na rynku edytorem fontów w formacie OpenType.
Po szerokich konsultacjach z klientami oraz typografami azjatyckimi, FontLab rozwinął i wypuścił (w marcu 2002 r.) AsiaFont Studio dla Windows, nowy produkt, łączący większość cech FontLab 4 i FontLab Composer wzbogaconym o wiele nowych możliwości tak by uczynić edytowanie fontów CJKV  szybszym I łatwiejszym. Niemal równocześnie TransType 2 dla Windows, oraz TypeTool 2 dla Windows (również z CJKV) zostały ukończone i wypuszczone na rynek. W latach 2003-2004, wyszła cała seria aktualizacji produktów Fontlab Ltd.: FontLab 4.6, ScanFont 4 dla Mac i BitFonter 2 dla Mac.

W maju 2005 r. FontLab Ltd. zadziwił krytyków oraz społeczność użytkowników ogłaszając, że firma FontLab wykupiła prawa i licencje do programu Fontographer od Macromedia i planuje dalej rozwijać ten konkurencyjny edytor fontów. Później w tym samym roku, wyszedł FontFlasher (do tworzenia pixelfontów) oraz FogLamp (do konwersji natywnych plików Fontographer do natywnych plików Fontlab).
2006 rok przyniósł najbardziej oczekiwane narzędzie jakim jest FontLab Studio 5 dla Windows i MacOS. To najbardziej zaawansowany program do edycji fontów wektorowych dla wszystkich platform.
Fontlab Ltd. Zajmuje obecnie czołowe miejsce na świecie jako producent narzędzi do typografii komputerowej z największą ilością produktów typograficznych oraz największą ilością platform w większej ilości języków niż jakakolwiek inna firma.

Zapraszamy także, do odwiedzenia oficjalnej strony firmy FontLab.