DIN Next

Nowy niemiecki krój pisma

DIN Next™ to rodzina krojów pisma zainspirowanych klasycznym niemieckim wzornictwem przemysłowym: DIN 1451 Engschrift oraz DIN 1451 Mitttelschrift. Linotype już od 1980 r.oferuje klientom te dwa fonty DIN 1451. Ostatnimi czasy zyskały jeszcze większą popularność i projektanci regularnie proszą o dodatkowe grubości. Akira Kobayashi, dyrektor ds. typograficznych w Linotype, osobiście nadzorował proces tworzenia nowej rodziny krojów opartych na tych klasycznych wzorach.

Pierwszy etap projektu polegał na analizie i odświeżeniu dwóch oryginalnych krojów: DIN 1451 Engschrift oraz DIN 1451 Mittelschrift, których nazwy oznaczają odpowiednio „zwarty” i „średni”. Akira Kobayashi zauważył, że niektóre znaki były stworzone w sposób niekonsekwentny: przybierały jedną formę w DIN 1451 Mittelschrift, zaś inną w DIN 1451 Engschrift. Przed rozwinięciem DIN Next w rodzinę liczącą siedem grubości (od Ultra Light do Black) należało więc poprawić te nieścisłości.

Podczas procesu projektowania krój pisma wzbogacono o wiele dodatkowych cech. Każdy z fontów zawiera kapitaliki i cyfry nautyczne. Jest też kilka wersji alternatywnych:

  1. Majuskuły C i G posiadają dwie formy: z płaskimi lub z poprzecznymi zakończeniami.
  2. Majuskuła I może być używana z szeryfami lub bez.
  3. Minuskuła a posiada alternatywną formę jednopoziomową, jak w kroju Futura.
  4. Minuskuła q posiada formę alternatywną, w której wydłużenie dolne wznosi się na końcu ku górze.
  5. ß posiada formę alternatywną, która bardziej przypomina połączenie długiego s i długiego z. Taką historyczną formę litery można spotkać na tabliczkach z nazwami ulic w Berlinie Zachodnim.
  6. 1 posiada formę alternatywną z dolnymi szeryfami.
  7. 6 i 9 posiadają alternatywne, zaokrąglone formy.
  8. 0 posiada formę alternatywną – przekreślone zero.
  9. 7 oraz majuskuła Z posiadają formy alternatywne z poziomą kreską przecinającą belkę poprzeczną.

Każda z siedmiu grubości DIN Next posiada trzy odmiany: zwyczajną, kursywę i zwartą. Rodzina krojów pisma zawiera również zestaw czterech „zaokrąglonych” fontów (DIN Next Rounded), dzięki którym całkowita liczba fontów w rodzinie wynosi 25. DIN Next jest częścią Platynowej Kolekcji Linotype.

Historia

Skrót „DIN” oznacza „Deutsches Institut für Normung e.V.”, czyli Niemiecki Instytut Norm. W 1936 r. Niemiecka Komisja Standaryzacyjna zatwierdziła DIN 1451 jako standardowy font w obszarach technologii, transportu, administracji i przedsiębiorczości, zaś projekt miał być wykorzystywany na niemieckich tabliczkach z nazwami ulic i numerami posesji. Komisja zdecydowała się na krój bezszeryfowy, uważając że będzie czytelniejszy, przystępniejszy i prostszy w reprodukcji. Projekt nie miał natomiast być stosowany w reklamach i w innych celach artystycznych.

Ponieważ oryginalne kroje DIN 1451 Engschrift i Mittelschrift zostały stworzone przez inżynierów, ich znaki były starannie zaplanowane. Wydaje się to dość nietypowe jeśli analizować sposób, w jaki powstaje większość krojów pisma. Każda litera była zaprojektowana niemal tak, jak architekt kreśli plany domu. Chciano przez to zapewnić, że wszystkie znaki będą mogły być łatwo odtwarzane w różnych rozmiarach przez maszyny.

Stworzono również szablony liter DIN 1451 i po dziś dzień można je znaleźć w całych Niemczech na biurkach architektów, projektantów oraz inżynierów. Aby zapisywać oficjalne liternictwo na planach, kreślarz wykorzystywał te szablony w połączeniu z rapidografami. Prowadziło to wprawdzie czasami do niechlujstwa, jednak większość niemieckich inżynierów miała skłonność do schludności.

Ponieważ krój DIN 1451 szybko zaczął pojawiać się w całych Niemczech na tabliczkach z nazwami miejscowości i na drogowskazach, upowszechnił się na tyle, by trafić również na deski kreślarskie grafików i specjalistów od reklamy. Cyfrowa wersja DIN 1451 będzie adoptowana i wykorzystywana również przez projektantów w innych krajach, ugruntowując światową reputację tego kroju.

Adaptacja

Jeśli porównać liter DIN Next z oryginalnym DIN 1451, można znaleźć wiele subtelnych różnic. Zmian tych dokonał Kobayashi, aby nowa rodzina krojów stała się jeszcze bardziej uniwersalna w mediach XXI wieku. Na przykład, choć wszystkie rogi w DIN 1451 są pod kątem, w DIN Next zostały lekko zaokrąglone. Nawet to zmiękczenie jest jednak ukłonem w kierunku przeszłości DIN 1451. Wiele ze znaków wykorzystujących DIN 1451 zostało wyciętych za pomocą wykrawarek, które nie były w stanie wykonywać idealnych narożników i ich zaokrąglone głowice najlepiej wycinały zaokrąglone rogi.

Właśnie dlatego interesujący staje się krój DIN Next Rounded. Jego litery „wracają do korzeni”, a konkretnie do wykrawarek, które w ten sposób je wycinały. DIN Next Rounded przywołuje tę tradycję na wasz cyfrowy pulpit.

Podsumowanie

Kroje DIN 1451 Engschrift i Mittelschrift sprzedawane przez Linotype posiadają certyfikat niemieckiego Instytutu DIN, pozwalający wykorzystywać je na oficjalnych oznaczeniach i pozostają oficjalnym niemieckim fontem stosowanym w tym charakterze. DIN Next jest natomiast zupełnie nowym projektem. W związku z tym posiada inne możliwości i może być wykorzystywany do wszelkich innych celów. Projektanci z różnych krajów mogą zdecydować się na użycie go do oficjalnych oznaczeń w swych ojczyznach! Czemu nie?

Krój DIN Next został dostosowany do potrzeb projektantów graficznych, lecz jego przemysłowe dziedzictwo sprawia, że okazuje się zaskakująco użyteczny właściwie we wszystkich zastosowaniach.

Rodzina DIN Next dostępna jest w formacie OpenType Pro (zawierającym min. zakres dla Europy Środkowej).

Fonty można nabyć w kompletnym zestawie:
DIN Next™ Complete Family Pack (38 Fonts) – w cenie  990 € netto
W skład którego wchodzą odmiany:

  1. DIN Next Pro Ultra Light OpenType Pro
  2. DIN Next Pro Ultra Light Italic OpenType Pro
  3. DIN Next Pro Light OpenType Pro
  4. DIN Next Pro Light Italic OpenType Pro
  5. DIN Next Pro Regular OpenType Pro
  6. DIN Next Pro Italic OpenType Pro
  7. DIN Next Pro Medium OpenType Pro
  8. DIN Next Pro Medium Italic OpenType Pro
  9. DIN Next Pro Bold OpenType Pro
  10. DIN Next Pro Bold Italic OpenType Pro
  11. DIN Next Pro Heavy OpenType Pro
  12. DIN Next Pro Heavy Italic OpenType Pro
  13. DIN Next Pro Black OpenType Pro
  14. DIN Next Pro Black Italic OpenType Pro
  15. DIN Next Pro Condensed Ultra Light OpenType Pro
  16. DIN Next Pro Condensed Light OpenType Pro
  17. DIN Next Pro Condensed OpenType Pro
  18. DIN Next Pro Condensed Medium OpenType Pro
  19. DIN Next Pro Condensed Bold OpenType Pro
  20. DIN Next Pro Condensed Heavy OpenType Pro
  21. DIN Next Pro Condensed Black OpenType Pro
  22. DIN Next Pro Rounded Light OpenType Pro
  23. DIN Next Pro Rounded Regular OpenType Pro
  24. DIN Next Pro Rounded Medium OpenType Pro
  25. DIN Next Pro Rounded Bold OpenType Pro
  26. DIN Next Slab Pro Ultra Light OpenType Pro
  27. DIN Next Slab Pro Light OpenType Pro
  28. DIN Next Slab Pro Light Italic OpenType Pro
  29. DIN Next Slab Pro Regular OpenType Pro
  30. DIN Next Slab Pro Italic OpenType Pro

Istnieje również możliwość zakupu na sztuki w cenie 91 € netto za odmianę.